29.05.20 – Praca weterynarza

Czy wiesz, że lekarz weterynarii nazywany weterynarzem jest specjalistą w leczeniu zwierząt zarówno domowych, jak i hodowlanych. Głównym jego zadaniem jest rozpoznawanie oraz zwalczanie chorób występujących u zwierząt.

     Najbardziej popularnym miejscem pracy weterynarza jest przychodnia dla zwierząt, gdzie zajmuje się leczeniem głównie mniejszych gatunków jak psy i koty, gryzonie, ptaki. Podobnie jak u ludzi, zwierzęta dostają leki do pyszczka czy w zastrzyku. Wykonuje się im również badania i operacje. Zwierzęta są także szczepione by nie zachorować na groźne choroby.

  • Zaobserwuj czy twoje zwierzątko nie jest chore. Co może o tym świadczyć? Jeśli np. pies nie chce wyjść na spacer a do tej pory robił to chętnie, nie chce jeść ani się bawić, przesypia całe dnie to powinieneś udać się ze zwierzęciem do weterynarza.
    PAMIĘTAJ BY PO KAŻDYM KONTAKCIE ZE ZWIERZĘCIEM UMYĆ RĘCE!

     Mamy dla Ciebie zadanie, które na pewno Ci się spodoba. Weź pluszową zabawkę kotka, pieska itp. Wyobraź sobie, że jest on chory. Co mu powiesz, żeby go pocieszyć.

  • Ćwiczenia pamięci ,,Zwierzęta”

Poproś mamę, aby przeczytała Ci wyrazy zwierząt egzotycznych: papuga, kot, pies, chomik. Następnie powtórz je zachowując kolejność w jakiej zostały wymienione.

  • Karty pracy

6 latki – cz.5  s. 31

5 latki – cz.4 s. 33

4 latki – cz.3 s.72

  • Propozycje WSiP:

„Ukryte rytmy”

‒ przygotuj makaron w trzech rodzajach, np. kokardki, muszelki i rurki. Ułóż dwa kawałki makaronu, np. kokardkę i rurkę, i powtórz ten układ jeszcze dwa razy, np.: kokardka, rurka, kokardka, rurka, kokardka, rurka. Poproś dziecko, żeby odgadło rytm i ułożyło jego dalszy ciąg. W zależności od możliwości dziecka możesz układać makaron kierując poszczególne kawałki w górę, w dół, w dowolną stronę itp., a także układać rytm z większej liczby elementów (trzech, czterech, pięciu). Ważne, aby układ elementów był powtórzony trzykrotnie, dzięki czemu dziecko będzie mogło dostrzec rytm.

Zabawa rozwija spostrzegawczość niezbędną w nauce rozpoznawania liter i cyfr, a także umiejętności matematyczne, w tym umiejętność logicznego myślenia.