27.04.2020 – ,,C jak cytryna, c jak cyrk”

Witamy i zaczynamy nowy tydzień.

  • Zabawa dydaktyczna  ,, Cytrynowy zapach”

Poproś mamę, aby dała Ci do ręki cytrynę. Ten owoc o pięknym żółtym kolorze ma dużo w sobie witaminy C, działa przeciw przeziębieniu i grypie. Cytryna nie rośnie w polskich sadach. Można ją spotkać w dalekich krajach, jak Stany Zjednoczone, Włochy, Meksyk, Grecja czy Hiszpania. Zbiory cytryn odbywają się kilka razy w roku.

Dotknij cytrynę i określ jaką ma skórkę ( czy gładką czy chropowatą). Powąchaj ją i określ z czym kojarzy ci się jej zapach. Poproś dorosłą osobę o przekrojenie cytryny na połowę. Zobacz jak wygląda cytryna w środku ( skórka, miąższ, pestki).

Dziś 5-6 latki poznają nową głoskę i literkę. Jest nią ,,Cc”.

  • Zadanie  1

Ćwiczenia słuchowe: Podaj co słychać na początku wyrazów: cebula, cyrk, cytryna. Czy już wiesz jaką dziś poznamy literę? Pamiętaj, że ,,c ” wypowiadamy krótko i będziemy oznaczać ją kolorem niebieskim (bo to spólgłoska). Podziel te wyrazy na sylaby (wyklaszcz).

  • Zadanie 2

Poproś osobę dorosłą o napisanie na dwóch osobnych kartkach liter: c C. Następnie zaczynając od góry kreśl palcem po śladzie ( dużą i małą literę). Weź kolorowe nakrętki albo kuleczki z plasteliny i wyklej nimi kontur litery C.

  • Zadanie 3

6 latki-  cz. 4.s. 64-65

5 latki – cz.4 s. 8-9

3-4 latki- dorosły niech poszuka kolorowankę z cyrkiem. Pokolorujcie ją i schowajcie do teczki.