24.04.2020 – Kropla wody

Już kolejny dzień, gdzie będziemy rozmawiać o planecie Ziemi i jej ochronie. Dziś skupimy się na wodzie.

  • Zanim opowiemy sobie o niej odpowiedz na  poniższe pytania: Czym podlewamy kwiaty?, Co wyciągamy ze studni? Czego brakuje na pustyni? Bez czego nie mogą żyć zwierzęta i ludzie?

     Już wiesz, że woda jest niezbędna do życia. Znajduje się prawie wszędzie. Na Ziemi zajmuje więcej miejsca niż ląd. Nasz pokarm wiąże się z wodą, pijemy ją i przygotowujemy z dodatkiem pożywienia. Odświeża nas i myje, możemy się na niej poruszać i przemieszczać na odległe kontynenty. Woda ochładza, odświeżająco ożywia, ale również rozgrzewa, wygrzewa i odpręża.

  • Zastanów się jak można oszczędzać wodę jeśli jest ona dla nas tak cenna?
  • Zabawa słuchowa ,,Liczymy spadające krople”- Poproś osobę dorosłą, aby powoli klaskała w dłonie. Policz ile było klaśnięć – czyli spadających kropel wody.

Zadanie 1 :

Przygotuj miskę z wodą oraz różne materiały, które wchłaniają i nie wchłaniają wody, takie jak wata, gąbka, kawałek tkaniny naturalnej, folia, plastikowy klocek, itp. Dotknij tych przedmiotów, ściśnij, ,,zważ w dłoniach”. Następnie włóż je do wody i pozostaw na klika chwil. Po chwili wyjmij je i ponownie obejrzyj; sprawdź, z których można wycisnąć wodę, które stały się cięższe (i dlaczego).

Zadanie 2:

Przygotuj 3 szklanki. Pierwszą szklankę napełnij wodą w całości, drugą szklankę napełnij do połowy woda, trzecią szklankę napełnij tylko na dnie. Odpowiedz: gdzie jest najwięcej wody, a gdzie najmniej wody. Po doświadczeniu wody nie wylewaj. Wypij ją lub podlej kwiatki. Pamiętaj, że jesteś przyjacielem wody.

  • Utrwal słowa piosenki ,,Duszki, duszki”. Z niektórych odpadów można zrobić instrument, np. z kubka grzechotkę,  z opakowania po mleku bębenek. Jeśli chcesz wykonaj akompaniament do piosenki.
  • Karty pracy:

 6 latki –  cz. 4 s. 62-63.

5 latki – cz.4 s.7

4 latki – cz.3 s. 62

3 latki – dorosły rysuje kontury kropel wody (ok.10 na A4), a dziecko niebieską kredką koloruje krople.

Ciekawostka o wodzie. Czy wiesz ,że nie tylko na Ziemi odnotowano obecność wody? Woda pod postacią lodu występuje na kilku planetach np. Mars, Merkury.

https://www.youtube.com/watch?v=5NDif8l8Qmg&fbclid=IwAR3sFuDK5Xs4p5tz5OIw4-7eAtNLRThUyGVxL4c1wC9YepHR8n3OQlSmrEs