29.03.2021 Wielkanocne zwyczaje

  • Wielkanoc Trampolinka

Pewnego słonecznego dnia Trampolinek wybrał się na spacer. Spacerował po podwórku, kiedy nagle zobaczył kurkę siedzącą w gnieździe.

– Co robisz? – zapytał.

– Jak to? Nie wiesz? Wysiaduję jajka – powiedziała kurka. – Już niedługo Wielkanoc, a na Wielkanoc muszą być kurczaczki.

Trampolinek pokiwał główką, ale nic z tego nie rozumiał, poszedł więc dalej i zobaczył baranka. Pomyślał: pobawię się z nim w berka. Podbiegł do przyjaciela.

– Chodź, pobawimy się razem! – zawołał wesoło.

– Nie mogę – odpowiedział baranek. – Muszę wyczyścić swój dzwoneczek, bo już niedługo Wielkanoc.

Trampolinek zasmucił się i poszedł dalej. Po drodze spotkał zajączka.– Dlaczego jesteś taki smutny, Trampolinku? – zapytał zatroskany zajączek.

– Wszyscy czekają na Wielkanoc, a ja nie mam się z kim bawić…

– Nie smuć się, Trampolinku. Chodź ze mną, możemy razem przygotować się do Wielkanocy. Pomalujemy jajka. Takie malowane jajka to pisanki.

Kiedy zajączek i Trampolinek pomalowali pisanki, usłyszeli cichutkie: pii, pii, pii! To kurczaczki wykluły się z jajeczek i wołały: To już Wielkanoc!

 A baranek dzwonił swoim czyściutkim dzwoneczkiem, ogłaszając: Święta, Wielkanoc już blisko!

Pytania:

 Kogo spotkał Trampolinek? Na co czekały zwierzątka? Kto wykluł się z jajek? Kto dzwonił dzwonkiem?

  • Jakie zwyczaje wielkanocne są w twoim domu?

Porozmawiaj z rodzicami lub dziadkami.

  • Biedronki – Narysujcie ilustrację do opowiadania
  • Krasnale – Pokolorujcie zabrane z przedszkola kolorowanki, które związane są z Wielkanocą (nie wszystkie od razu).  Jak wykonacie zadanie schowajcie do foliowej koszulki. Pochwalicie się nimi jak przyjdziecie do przedszkola.
  • Wykonajcie zadania w książkach

4 latki -cz.3 s.57-58

5 latki- cz.3 s. 55-57

6 latki – cz.4 s. 42-45

  • Krasnale-  w przedszkolu poznaliśmy zabawę ludową ,,Bociek”. Bardzo się wam podobała. Wysyłam wam ją i pobawcie się w domu.

Załącznik nr 1