12.11.2020

Drogie Dzieci! Spójrzcie proszę za okno i powiedzcie jaką mamy pogodę? Czy jest słonecznie, deszczowo a może wietrznie? Co widzicie? Czy z okna można dostrzec oznaki jesieni. Jeśli tak to jakie?

Jaką mamy porę roku?

Czy wiesz jaki mamy miesiąc?

Czy wiesz skąd wzięła się jego nazwa? ( liść opadł)

Rodzice! Zwracamy uwagę aby dzieci posługiwały się pełnymi zdaniami.

Jesień z jednej strony jest piękna i kolorowa, a zaś z drugiej strony deszczowa i ponura. Więc co zrobić gdy na dworze pada?

Naucz się wierszyka

 „Deszczowy spacerek” – masaż relaksacyjny.

Poszła Pani na spacerek.– maszerują paluszki po plecach
Deszczowe chmury przywiał wiaterek– dmuchamy we włosy
Gdy daleko od domu już była, Deszcz zaczął padać. To parasol rozłożyła,  – delikatnie uderzamy opuszkami palców – kreślimy placem parasol na plecach
Gdy kropla za kroplą spadała, Pani pod parasol się schowała.– delikatnie uderzamy opuszkami palców  
Gdy Pani do domu wrócić chciała, Wiatr jej parasol zabrał.-maszerują paluszki po plecach  
Pani się spojrzała– odwracamy głowy do tyłu
A parasol wiatr na drzewo zabrał.

„Opowiadanie o listku” – słuchanie bajki relaksacyjne przy melodii muzyki klasycznej (Ludwig van Beethoven – Sonata Księżycowa).

W wielkim lesie na końcu grubej gałęzi olbrzymiego dębu kołysał się łagodnie malutki listek. Listek był cały zielony i tak skrzył się w słońcu, że podziwiały go wszystkie leśne ptaki i zwierzęta. Podnosiły ku niemu wzrok wiewiórki zbierające opadłe na ziemię żołędzie, nawet sam lis zwrócił uwagę na ten najpiękniejszy w całej puszczy listek. Ale minęła wiosna, minęło lato i nadeszła jesień. Powoli kolor listka zmieniał się. Jednak choć miejsce pięknej zieleni zajęła żółć, a później brąz, to nadal wszyscy podziwiali oświetlony słońcem listek. Niestety! Pewnego dnia powiał wiatr tak mocny, że zerwał listek z drzewa. Ten zaś uniósł się ponad sosny, brzozy i dęby. Z początku bardzo się bał, lecz wiatr wiał coraz słabiej i słabiej, aż posadził go na mięciutkim mchu, w najbezpieczniejszym miejscu w całym lesie. A jak bardzo to miejsce jest bezpieczne, przekonacie się sami, gdy podczas spaceru po wielkim lesie ujrzycie wciąż piękny, błyszczący w słońcu brązowy listek, który czeka teraz na spotkanie z wami.

Wytnij listki z kolorowego papieru. Połóż je na stole. Dmuchaj z jednego końca stołu na drugi.

Karty pracy – wykonaj ćwiczenia  tematycznie związane z jesienią ,,Trampolina 5l”.

pokoloruj dowolny obrazek związany z jesienią – 3-4latki.