Program edukacji zdrowotnej AKADEMIA AQUAFRESH

W naszym przedszkolu od wielu lat realizujemy z dziećmi 5-6 letnimi program edukacji zdrowotnej Akademia AQUAFRESH. Głównym założeniem programu Akademia Aquafresh jest zwrócenie uwagi dzieci na konieczność dbania o higienę jamy ustnej.

   Badania dowodzą, że próchnica wśród najmłodszych jest problemem niemal powszechnym. Wynika to m.in. ze złych nawyków higienicznych dzieci oraz wielu zaniedbań, a także z bagatelizowania kwestii zbyt częstego podawania dzieciom słodyczy i zbyt rzadkich wizyt u stomatologa.
Dzięki wspólnym działaniom angażującym nie tylko dzieci, ale też rodziców i nauczycieli, istnieje ogromna szansa wykształcenia w dzieciach prawidłowego  i codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

  W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczą się jak prawidłowo czyścić ząbki, oraz jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów. Poznają budowę zęba, uczą się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiedzą się jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty.

   W przyswojeniu treści programowych dzieciom towarzyszą bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili i Milki.
Program Akademii został tak przygotowany, aby prowadzone w przedszkolach zajęcia mogły być kontynuowane w domu przez rodziców.

Efekty realizacji programu:
• Zwiększenie się wiedzy dzieci i świadomości dotyczących działań profilaktycznych prowadzących do uniknięcia problemów związanych z chorobą zębów, jaką jest próchnica.
• Usprawnienie przez dzieci umiejętności prawidłowego mycia zębów po posiłkach.
• Chętniejsze zjadanie w przedszkolu zdrowych posiłków.
• Zmniejszenie się obaw i niechęci dzieci przed wizytą u stomatologa.