7.04.2021 Dzień służby zdrowia

KOCHANI!

            Już po świętach. Mam nadzieję, że odwiedził Was zajączek i zostawił słodkości a jajka malowane bardzo Wam smakowały.

Rozpoczynamy kolejny tydzień naszej pracy zdalnej. Tym razem chcemy podkreślić znaczenie służb ratowniczych, które walcząc z pandemią koronawirusa zasługują na naszą wdzięczność i podziękowanie. 7 kwietnia Służba Zdrowia ma swoje święto.

To właśnie oni są dla nas bohaterami – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, aptekarze, laboranci, salowe. Doceniamy ich ciężka pracę i ryzyko, jakie co dzień podejmują walcząc z koronawirusem COVID -19.

  • „Znam numery”- przeczytajmy dzieciom ten prosty wierszyk i zachęćmy, by nauczyło się go na pamięć.

Jeśli dzieje się coś złego

a ty w domu jesteś jeden,

pan policjant ci pomoże

wykręć 997.

Jeśli dym gdzieś albo ogień,

po telefon szybko gonisz

strażak wnet nadjedzie prędko  

998 dzwonisz.

A gdy ktoś jest bardzo chory

łap telefon w swoje rączki,

pogotowie już nadjeżdża

wykręć tylko 3 dziewiątki – 999

  • Żeby wezwać pomoc można również zadzwonić z telefonu komórkowego pod numer 112.
  • Ważne!!!

Numery alarmowe to coś, czego warto nauczyć dziecko, a koronawirus i ogłoszona pandemia to moment, w którym szczególnie trzeba o to zadbać. Zatroszczmy się nie tylko o to, aby dziecko znało numery, ale także aby wiedziało, co ma powiedzieć, gdy zadzwoni po pomoc.

  • W zabawie rodzic jest dyspozytorem, który przyjmuje zgłoszenia. Dziecko ma za zadanie odpowiedzieć, jakie służby ratownicze należy wezwać na pomoc w określonych sytuacjach. Pobawmy się tak, że dziecko będzie naśladowało pojazdy ratownicze oraz odgłosy, które wydają.

1) Halo! Tak rozumiem. Małe dziecko weszło na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam pomoc. Która służba ratownicza powinna wyjechać do wezwania? – (straż pożarna)

 2) Halo! Mały chłopiec stoi sam na przystanku i płacze. Chyba zgubił się rodzicom. – (policja)

3) Halo! Dziewczynka przewróciła się podczas jazdy rowerem. Nie może się podnieść. Skarży się, że boli ją noga. – pogotowie ratunkowe

4) Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. – (policja)

5) Halo! Nad lasem unosi się gęsty dym. – (straż pożarna)

 6) Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. – (pogotowie ratunkowe)

  • Czy wiesz kto to jest ratownik medyczny?

Ratownik medyczny zajmuje się udzielaniem pomocy osobom, które znajdują się w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Do jego obowiązków należy ocena zdrowia chorego/ poszkodowanego, udzielenie mu pierwszej pomocy a jeśli jest potrzeba podtrzymywania funkcji życiowych podczas drogi do szpitala.  Jest to bardzo trudny i odpowiedzialny zawód. 

Wysłuchaj jak należy zachować się, gdy osoba która jest z nami potrzebuje pierwszej pomocy oraz jak ważna jest znajomość numerów alarmowych.  Pomoże wam w tym Myszka w paski  . 

  • 5 -6 latków zachęcam również do obejrzenia rozmowy z ratownikiem medycznym. Dowiecie się co oznacza trudne słowo: defibrylator .

 

Następnie  wykonajcie poniższe zadanie ( dotyczy 3-6 latków).